Çanakkale'nin En Modern, Hijyenik, İlk ve Tek Simental Çiftliği

Simental Nedir?

Neden Simental Sütü?

Simental ırkının ana vatanı İsviçre’ dir. Sarı alaca olarak da tanınan bu ırk sarı ve kırmızının tonlarında bir desene sahiptir ve baş bölgesi karakteristik olarak beyazdır. Diğer ırklara kıyasla daha iri bir bedene sahip olmasından dolayı etçi- kombine bir ırk olarak kabul edilir. Dünyanın en önemli sığır ırklarından biri olan Simental ırkı daha çok etçi özelliği ile tanınmış olsa da son yıllarda Avusturya ve Almanya’ nın Baveria bölgesinde ıslah edilen ve Fleckvieh olarak da anılan Simental ırkı inekler yıllık 8000-9000 litrelere ulaşan süt verimleri ile sütçü ırklar arasında da önemli bir yere sahip olmuştur.
Süt veriminin yanı sıra Simental ırkı doğal beslenmeye daha uygun , kaba yem( ot) tüketimi daha yüksek bir ırk olduğu için bu ineklerden elde edilen süt yüksek besin değerlerine sahiptir. Dünyada Ülkemizde süt üretiminde en çok tercih edilen Holstein ırkı ineklerle kıyaslandığında ;
Holstein sütünün yağ oranı % 3-3,5 iken Simental sütünün yağ oranı % 4-4,5 tur. Aynı şekilde Holstein sütünün protein oranı % 3 civarında iken , Simental sütünün protein oranı % 3,5 civarındadır. Simental ırkı daha koyu ve kıvamlı bir süt üretmektedir. Sütün besin değerlerindeki bu farklılık sütten elde ettiğiniz ürünlere de yansımaktadır. Örneğin Simental sütü ile mayalayacağınız bir yoğurdun daha koyu , kalın kaymaklı ve hoş bir aromaya sahip olduğunu göreceksiniz. Simental sütünden daha kaliteli ve yüksek miktarda tereyağ elde etmek mümkündür. Direkt süt olarak tüketiminde ise daha doyurucu ve yüksek besin değerine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Temel Özellikleri

Latince adı : Bos taurus
Coğrafi Kökeni : İsviçre, Avusturya
Tercih Sebebi : Kombine ( Etçi ve Sütçü)
Fiziksel Özellikleri :
Canlı ağ ırlığı erkeklerde 1100-1400 kg, dişilerde 600-900 kg arasında değişmektedir.
Cidego yüksekliği erkeklerde 150-165 cm, dişilerde 138-150 cm arasında değişmektedir.
Renkleri sarı-beyaz alaca veya kırmızı-beyaz alacadır.
Baş kısmı, alın bölgesi ve kirpikleri beyaz renktedir.
Erkek ve dişiler boynuza sahiptir. Son dönemde yapılan ıslah çalışmalarıyla boynuzsuz türleri de mevcuttur.

Simental Verim Özellikleri

Canlı ağırlık artışı gün başına 1300-1600 gr arasındadır.
Et verimi oranı % 60 ‘lara yakındır.
Bir laktasyon döneminde süt verimi 6500 lt civarındadır.
Sütü % 4,2 yağ oranına sahiptir.
Sütü protein açısında % 3,5 ‘lük bir orana sahiptir.