Çanakkale'nin En Modern, Hijyenik, İlk ve Tek Simental Çiftliği

Ari İşletme Nedir?

Hastalıktan ari işletme nedir?

Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denilmektedir.

Onaylı Hayvancılık İşletmesi nedir?

Hastalıktan ari işletmelerinin işletmeye ait her türlü kayıt tutmaları, hijyen ve hayvan refahı kurallarını uygulamaları ve bununla ilgili kayıtları tutmaları, çiğ sütte bakteri, somatik hücre, aflotoksin miktarı, kalıntı miktarlarının limitlerin altında olmaları durumunda işletmeye onaylı hayvancılık işletmesi denilmektedir.

Çiğ Sütün Faydaları Nelerdir?

• Bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynadığı söyleniyor.
• Hiçbir işlem görmediği için pastörize edilen sütlere göre içinde vücuda faydası olan bakteriler bulunuyor.
• Raf ömrünü uzatmak gibi bir düşünce olmadığı için içinde kimyasal bulunmuyor.
• Yine herhangi bir işlemden geçmediği için, sahip olduğu vitamin ve mineraller en doğal ve zengin haliyle bulunuyor.
• Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden hastalıklardan koruma gücünün işlem görmüş sütlere göre yüksek olduğu ve kemik gelişimine daha fazla etkileri olduğu da yaygın olarak bilinen faydaları arasında.

Çiğ sütü satışı başladı diye seviniyoruz, sevinmekte haklıyız, üzüldüğümüz, ABD ve AB halkı çiğ süte erişirken biz yıllarca mahrum kaldık, yerine UHT denilen 130 derecelere kadar ısıtılıp içindeki tüm faydalı faydasız bakterileri öldüren sistem ile üretici açısından sadece raf ömrü uzun olsun diye kullanmak zorunda kaldık. Kimimiz çiftliklerden, kimimiz sokak sütçüsünden aldık, ama içimizde hep bir kuşku vardı, hayvan sağlıklı mı, nasıl beslenir, hayvan refahı koşulları uygun mu gibi sorular hep kafamızı kurcaladı, kurcaladı ama tükettik. Artık kafamız rahat... Hastalıktan ari ve Avrupa birliği onaylı çifliğimizde sütlerin, veteriner hekim kontrolünde sağımından sonra paketlenmesine kadar gecen süre tüm hijyenik koşullara uyularak sizlere ulaştırılıyor.